Kako početi privatan biznis? Pa, kako tvrde oni koji su se susreli i upustili u ove vode, najvažnije korak je pokretanje sopstvene Instagram stranice.
Ova onlajn platforma nije slično Fejsbuku komunikacija sa rodbinom u inostrassnstvu, album gdje kačite slike tek tako. Instagram je odavno posato platforma u onlajn svijetu koja je najveći oglasni prostor. Tu se poziciuoniraju i blogeri i fud influenseri, trevel blogeri i svi oni zaslužno imaju svoje parče kolača u profitu koji je takođe svake godine sve veći i veći. Jer, kako tvrde marketinški stručnjaci kompanije i brendovi sve više sredstava iz svojih budžeta za oglašavanje ili preko influensera ili preko određenih naloga.
Brojke koje određuju biznis
Za početak tu su kategorije- mikro, makro i veliki influenseri. Kako je ispričala jedna ekspertkinja za influenser marketing, kompanije često biraju upravo mikro influensere koji imaju od 10.000 do 50.000 pratilaca.
“To su profili, osobe koje možda imaju manje pratilaca ali je to jedna stabilna zajednica i na uticaj tih osoba se ozbiljno računa. I takve saradnje su zaista uspješne. Danas je Instagram posato ozbiljan posao za mnoge i tu više nema tajne. Pojedinci zaista mogu dobro da zarade”, kaže naša sagovornica, dok se u javnosti zna da postoji mogu da se naplate od po nekoliko stotina do nekoliko hiljada evra.
Svakako cijena zavisi od niše proizvoda, namere, cilja, broja pratilaca, da li je u pitanju kratkoročna ili dugoročna saradnja, kampanja ….svako ima neki svoj cenovnik, a uslove donekle diktora i tržište. Klijenti se sa influenserima spajaju ili direktno ili posredno preko različitih marketinških agencija koje su vrlo pažljive i obazrive u ovom delu poslovanja.
Za njih je paranoja- svakodnevica
“Profile porovjeravamo, jer ne želimo da preporučimo nekoga ko ima lažne pratioce. To može svako da otkrije,samo je potrebno pažljivo praćenje. Dakle ako imate mnogo pratilaca a slabu interakciju, tu nešto nije kako treba. Ili ako krijete komentare, cifre to je isto indikativno da je u pitanju najverovatnije profil koji je kupio pratioce koji su najčešće iz Indije, i tako nekih dalekih zemalja. Pitanje je i da li su tu u pitanju uopšte pravi ljudi. Ono što mogu da kažem sigurno je da ima mnogo influensera ili profila koji su se u nekoj fazi možda bavili kupovijom i pratioca i lajkova, ali za ozbinjan biznis najvažnija je autentičnost. Da vas prate zaista ljudi koji su se povezali sa vama i činite zajedno jednu zajednicu okupljenu oko određene ideje, estetike…. To je ono što nekoga čini pravim influenserom koji može i da računa da od toga može da ima ozbiljne prihode”, navodi sagovornica.
Kupovina kao na pijaci
Ako izuzmemo ovu ozbiljnu priču sa marketinške tačke i iz ugla nekoga ko se ozbiljno bavi analitikom stanja na društvenim mrežama, stiče se utisak da je ovo polje ipak i biznis, ali onako malo pijačarski.
Naime, na internetu nije tajna nego čak postoji nekoliko stranica koje se reklamiraju kao mjesto gdje možete da kupite i pratioce i lajkove. Cijene su razne, kao paketi usluga, a garancija je takođe tu. Navodi se da su u pitanju stvarni pratioci, ne prazni profili, uz određene pakete imate gratis šerove… I tako. Laskava ponuda je dakle sveprisutna, plaćanje je preko računa…pa je tako za 10.000 lajkova potrebno oko 20 evra, dok je za 50.000 potrebno da izdvojite 60 evra. Verifikacija profila plaća se 1.400 dinara mjesečno koliko košta plava štiklica koja ukazuje da spadate u zvanične i poznate osobe, odnosno profile. Takođe, na tržištu je u ponudi i kupovina pratilaca pa je za 50 evra moguće imati 10.000 pratilaca više, a za 100 evra čak 40.000 novih sljedbenika.
Ono što preostaje je da se možda priključite onjaln svijetu koji očigledno nudi pregrtš mogućnosti za smjele i hrabre.