Subota, 02.11.2024.

Šta treba, a šta ne treba raditi pri zalivanju biljaka

Srijeda, 25.10.2023. | Najnovije | Zanimljivosti

Svi koji vole biljke, oplemenjuju svoj životni prostor njima, ali isto tako znaju da je to i velika obaveza. Mnogo ljubavi i njege je potrebno kako bi se uspješno održalo, a u nastavku pogledajte na koje načine to možete uraditi.

Koristite kantu za zalivanje

Kanta za zalivanje ima dugačak izliv koji vam omogućava da precizno usmjerite tok vode do osnove sobne biljke. Ako umjesto nje koristite čašu ili flašu, osim što ćete napraviti nered, nećete ravnomerno zaliti biljku.

Meka voda nije rješenje

Sistem koji koristi omekšalu vodu upotrebljava natrijum, koji može negativno uticati na zdravlje vaših biljaka. Najbolje je da koristite filtriranu ili prečišćenu vodu, piše “Mill creek gardens”.

Provjerite da li biljci treba vode

Kako biste sa sigurnošću znali da li vašoj biljki treba voda, najbolje je da dodirnete zemlju. Ako je vlažna, onda odložite zalivanje, ukoliko se zemlja u saksiji kruni, onda je vrijeme da je osvježite.

Ne pravite raspored

Najbolje je da ne koristite kalendar kako biste znali koji dan treba da zalijete biljku. Ukoliko ga primjenjujete, poslije samo sedam dana možete dovesti do pretjeranog ili nedovoljnog zalivanja, jer neke biljke treba manje, a neke češće zalivati.

Maksimalno zalijte

Kada zalivate biljke, nemojte to tek tako odraditi, već budite sigurni da je voda doprla do samog dna u saksiji. To ćete provjeriti kada voda počne da izlazi iz drenažnih rupa saksije. Tako ćete razviti zdrav razvoj korenovog sistema. Ipak, vodite računa da ne prelijete jer tako će korijen trunuti, prenosi Telegraf.