Pivo, omiljeno piće mnogih, ima dugu i bogatu historiju koja seže unatrag hiljadama godina.
No, osim što je zadovoljstvo za nepce, pivo je također predmet znatiželje naučnika. Neka istraživanja otkrila su zanimljive koristi piva za imunosni sistem i crijevni mikrobiom.
Pivo je jedno od najčešće konzumiranih pića te zauzima drugo mjesto nakon vode i čaja. U drevnim sumerskim i babilonskim kulturama bilo je prihvaćeno kao glavno i gotovo božansko piće. Tokom drevnih kineskih pogrebnih rituala i vladavine faraona pivo se dijelilo radnicima, a redovnici su ga proizvodili tokom srednjeg vijeka.
Danas, pivo privlači pozornost ne zbog svojih psihofarmakoloških ili društvenih karakteristika, već zbog svojih funkcionalnih aspekata. Istraživanja mikroorganizama, polifenola, dijetalnih vlakana i melanoidina koje pivo sadrži pokazuju kako zajedno djeluju s crijevnom mikrobiotom i potiču zdravlje na različite načine u tijelu.
Pivo, kao tradicionalno fermentirano piće, obiluje esencijalnim aminokiselinama, vitaminima, elementima u tragovima i bioaktivnim tvarima koje igraju ključnu ulogu u regulaciji mnogih fizioloških funkcija ljudskog tijela. Polifenoli prisutni u sladu i hmelju piva također su važni aktivni spojevi koji blagotvorno djeluju na crijevni mikrobiom, piše Vitamini.hr.
Prethodna istraživanja su se fokusirala na to kako ove bioaktivne tvari iz piva mogu pomoći u sprečavanju arterioskleroze i srčanih bolesti, za poboljšanje cirkulacije krvi, kao podrška imunosnoj funkciji za poticanje antioksidativnih i protuupalnih učinaka i za poticanje proizvodnje estrogena.
Proučavajući prethodna istraživanja na životinjama i ljudima, kineski naučnici su otkrili kako niska ili umjerena konzumacija piva, s alkoholom ili bez njega, podržava zdravu imunosnu funkciju.
Kada se pivo konzumira umjereno, primjećuje se da fenoli i druge hranjive tvari iz piva potiču razvoj korisnih bakterija u crijevima, izazivajući niz protuupalnih, antioksidativnih i imunomodulatornih učinaka.
Ovaj pregled istraživanja sugeriše da se poboljšanja u imunosnom sistemu mogu pripisati interakciji između polifenola piva, vlakana i etanola jer zajedno potiču razvoj crijevnog mikrobioma. Uprkos tome, potrebna su daljnja istraživanja kako bi se potvrdila moguća upotreba piva kao regulatora mikrobioma u budućnosti, zaključuje Vitamini.hr.