Svaka kuća ima svoj recept za punjene paprike. Neki kuhari u mesnu smjesu dodaju sirovu rižu, dok je drugi tostiraju na masti, ali svi se slažu da nadjev mora biti sočan.
Tajna slasti može biti u odabiru odgovarajuće vrste mesa, a kako bi se bolje povezalo s ostalim sastojcima, može se dodati i jaje. Punjene paprike mogu se krčkati sa zaprškom ili u mješavini povrtne supe i koncentrata paradajza, a “klasičari” više vole dodati domaći umak od paradajza.
Kupujete pogrešnu vrstu paprika
Najbolje paprike za punjenje jesu paprike tankih stijenki, poput babura. Naravno, možete pokušati eksperimentirati s rogama i drugim vrstama, ali u tom ćete slučaju dobiti potpuno drukčije jelo od onog koje tradicionalno pripremaju mame i bake.
Pogrešno birate meso
Iako svaka domaćica ima svoj recept, za smjesu se najčešće koristi mješavina mljevenog mesa, riže i luka, a dodaju se i začini poput mljevene paprike, papra, soli, peršina i bijelog luka. Može se ubaciti i jaje. U slučaju da se odlučite za čistu junetinu, najbolji je izbor meso od plećke. Neki kuvari za sočnost i aromu dodaju i sitno sjeckano suvo meso.
Paprike punite do vrha
Nakon što očistite papriku od sjemenki, napunite je smjesom, ali nikada do vrha. Tokom kuvanja riža povećava volumen, pa smjesa može ispasti, a paprike popucati. Na vrh mesne smjese možete staviti i ploške paradajza jer, osim što smjesa neće ispasti iz paprike, aroma će biti primamljivija.
Dodajete previše zaprške
Paprike spadaju u povrće koje se teže probavlja, a pridodate li tome i masnoću iz nadjeva te obilje zaprške, postoji rizik da požalite što ste pojeli jednu previše. Lakša varijanta podrazumijeva manje zaprške ili brašno razmućeno u vodi, kojim se takođe može zgusnuti umak.
Pogrešno pripremate rižu
Kako navodi Punkufer, razlog zbog kojeg su paprike kod komšija uvijek bolje može biti i u načinu pripreme riže. Odaberete li nekvalitetnu rižu ili je prekuvate, rezultat neće zvati na repete. Rižu je najbolje dodavati sirovu u smjesu ili je kratko tostirati, odnosno kratko popeći na ulju.