Policija u Otočcu zaprimila je prijavu 65-godišnje Ličanke koja je prevarena za nekoliko hiljada eura jer je nepoznatoj osobi uplatila novac za troškove nepostojećeg nasljedstva u Francuskoj, izvijestila je u petak ličko-senjska policija.
Prevarena žena je komunikaciju putem mobilne aplikacije WhatsApp s nepoznatom osobom održavala od decembra 2018. godine, da bi 24. septembra 2020. na više bankovnih računa, u svrhu navodnih troškova postupka nasljeđivanja, uplatila nekoliko hiljada eura.
Policija je ovim povodom upozorila građane da ne nasjedaju na razne internet prevare i da se ne upuštaju u sumnjive novčane transakcije da ne bi postali žrtve prevara.
Ukoliko od vas nepoznata osoba traži da joj uplatite novac, iz bilo kojeg razloga, ne prihvatajte komunikaciju i ne šaljite joj novac. Dobro razmislite i provjerite sve okolnosti, a ukoliko smatrate da se radi o prevari ili nekom drugom protupravnom ponašanju, događaj prijavite policiji, stoji u priopćenju.
Internet prevare, dodaju iz policije, sve je češći načina izvršenja kaznenih djela, a svakome treba odmah postati sumnjivo ako im se obećava brza zarada i to bez posla. Sumnjivi trebaju biti i zahtjevi za malim donacijama i pomoći te zahtjevi da im se daju preslike ili fotografije osobnih iskaznica, bankovnih kartica i drugi osobni podaci.
Dobro treba razmisliti i prije nego se klikne na određeni link i obavi spajanje na određeni servis ili odgovara na nepersonalizirane poruke, a koje su nerjetko napisane velikim slovima.
Naučite što prije prepoznati lažni email i prevaru, ignorirajte sve vrste sumnjivih poruka. Nipošto ih ne otvarajte, već ih odmah obrišite. Ne nasjedajte na poruke u kojima vam se nudi laka zarada. Nema tog posla koji će vam u kratkom vremenu i bez velikog napora donijeti bogatstvo, zaključuju u policiji.