Historija je ispunjena mnogim važnim trenucima i dok povijesne knjige prilično dobro sažimaju glavne događaje, definitivno nedostaje puno informacija. Uz informacije koje nedostaju tu su i fotografije koje nedostaju! Pogledajte ove rijetke fotografije koje pružaju dublji uvid u važne historijske trenutke. Ono što je sigurno, ove fotografije nikada nećete naći u svojim udžbenicima historije.
Indijka nosi zdravog britanskog dužnosnika na planinu, 1903.
Više od dvjesto godina takozvani civilizirani britanski kolonizatori sustavno su pljačkali indijske resurse i, što je još važnije, njene građane kako bi potaknuli njihov uspon kao globalne supersile. Ova slika hvata samu bit tog parazitskog odnosa koji su Britanci i Indijci dijelili u prošlosti.
Kriminalni dvojnici koji su doveli do potrebe za korištenjem otisaka prstiju, 1903–05.
Godine 1903. kriminalac po imenu Will West osuđen je na 100 godina zatvora. Dvije godine kasnije, 1905., još jedan kriminalac pod imenom William West također završava u istom zatvoru.
Na dan dolaska Williama Westa, dežurni upravitelj bio je zatečen njegovim prvim pogledom na zatvorenika koji je dolazio. Bio je siguran da je William West bio zatvoren prije nekoliko godina i da još nije odradio svoju kaznu. Međutim, nakon početne zabune, razjašnjeno je da postoji još jedan zatvorenik (Will West) doslovno istog izgleda i relativno istog imena.
Upravo je ovaj bizaran incident izazvao potrebu za korištenjem otisaka prstiju za identifikaciju zatvorenika. Ubrzo nakon toga, administracija Sjedinjenih Država pogurala je stvaranje nacionalnog spremišta otisaka prstiju građana.
Prva serija banana u Norveškoj, 1905.
Danas su banane u izobilju dostupne diljem svijeta. Ali to nije bio slučaj prije samo 100 godina. Godine 1905. Norveška je postala druga zemlja nakon Ujedinjenog Kraljevstva koja je uvezla banane u Europu. Od prvog dana ovo voće iz jugoistočne Azije bilo je hit na europskim tržištima zbog svog posebnog okusa i izgleda.
Međutim, manje poznata činjenica o bananama je da; ovo je voće trgovcima na europskim tržištima vratilo jednu od najvećih profitnih marži. To je bilo zato što se nabavljalo po cijenama za jednokratnu prodaju od porobljenih Azijata i prodavalo se kao egzotično voće u Europi.
Wilbur Wright obilazi Kip slobode, 1909
Kao dio 300. New York Hudson-Fulton proslave 1909. godine, braća Wright bila su pozvana od strane mornarice Sjedinjenih Američkih Država da izvedu let uz Kip slobode. Dužnosnici su vjerovali da će ovaj pothvat podići moral i uliti povjerenje njihovim građanima.
Manje poznata činjenica o ovom incidentu je da su braća Wright primila nevjerojatnu naknadu od 15.000 dolara (440.198 dolara u današnjoj valuti) za svoj prelet, koji je trajao nešto više od sedam minuta.
Policajac iz Washingtona provodi “Zakon o umjerenosti” na kupalištu Tidal Basin, 1922.
Zakoni o umjerenosti s početka 20. stoljeća osigurali su raširenu i zakonski potvrđenu diskriminaciju žena. Propisi su navodili da je nezakonito da žene nose kratke haljine, jer to izaziva požudu kod muškaraca i često dovodi do zlostavljanja i silovanja.
Nadalje, i prilično šokantno, zakon je ovlastio i poticao poslodavce da plaćaju žene manje od svojih muških kolega. Zakonodavci su tvrdili da su ti zakoni potrebni kako bi pomogli muškarcima u discipliniranju svojih žena.
Snimanje legendarnog logotipa Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), 1923.
Kultni logotip lava za Metro-Goldwyn-Mayer Studios prvi je osmislio marketinški direktor po imenu Howard Dietz 1916. godine. Dietz je odlučio koristiti lava kao maskotu kao počast svojoj alma mater, Sveučilištu Columbia, koje je imalo atletski tim pod nazivom “Lavovi”.
Žena nosi masku za plivanje koja pokriva cijelo lice, 1928.
Maske za cijelo lice reklamirane su kao proizvodi koji štite pojedince od štetnih sunčevih zraka. Međutim, zapravo je trebao zaštititi žene, u biti od dobivanja preplanulog lica.
Početkom 1900-ih na preplanulu kožu često se gledalo s prezirom kao na znak siromaštva i ružnoće. Obojene su žene smatrane manje sretnima, neobrazovanima i inferiornima u svakom drugom pogledu.
Iako je zapadno društvo odustalo od upotrebe ovih rasističkih maska, danas je to prilično rašireno u dijelovima Kine, gdje se na sunčanje još uvijek gleda s prezirom kao na pokazatelj financijske nestabilnosti.
Lina Medina: Najmlađa potvrđena majka u zabilježenoj ljudskoj povijesti, 1939.
Dana 14. svibnja 1939. petogodišnja Lina Medina šokirala je svijet rodivši zdravog dječaka. Time je postala najmlađa majka ikada u zabilježenoj ljudskoj povijesti. Ovaj incident doveo je do promjene prevladavajućeg medicinskog mišljenja koje je smatralo da je trudnoća prije 12. godine života nemoguća.
Međutim, do danas je misterij kako je Lina zatrudnjela kada nije bilo vjerodostojnih znakova bilo kakvog seksualnog zlostavljanja. Policija je pokrenula istragu kako bi ispitala slučaj, no ona je obustavljena imajući u vidu psihičku dobrobit mlade majke i njezinog tek rođenog djeteta.
zonazanimljivosti/press