Ideja o “Svemiru 25” potekla je od američkog znanstvenika Johna B. Calhouna, koji je stvorio “idealan svijet” u kojem će živjeti i razmnožavati se stotine miševa. Na osnovu tog eksperimenta znanstvenici su željeli detaljnije objasniti ljudsko društvo. Međutim, ishod ih je zaprepastio.
Calhounov znanstveni rad je korišten kao model za tumačenje društvenog kolapsa, a njegovo istraživanje služi kao fokusna točka za proučavanje urbane sociologije, piše Kurir.
Izvor: PRINTSCREEN YOUTUBE / THE NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE
O kakvom je eksperimentu riječ?
Konkretno, Calhoun je izgradio takozvani “mišji raj” u kojem su imali dosta hrane i vode, kao i veliki životni prostor. U njega je stavio četiri para miševa, koji su se razmnožavali munjevitom brzinom.Izvor: PRINTSCREEN YOUTUBE / THE NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE
Ono što je sve iznenadilo je činjenica da je poslije 315 dana njihova reprodukcija počela znatno opadati. Kada je broj miševa dostigao 600, između njih se formirala hijerarhija i tada su se pojavili takozvani “jadnici”.
Došlo je do međusobnih sukoba, veći miševi su počeli napadati grupu. Mužjaci su, vjerovali ili ne, počeli imati psihičke probleme. Posljedice su osjetile i ženke, koje su se osjećale nezaštićeno, te su agresiju usmjerile na svoje potomke.Izvor: PRINTSCREEN YOUTUBE / THE NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE
Nova klasa miševa
Kako je vrijeme prolazilo, postajale su sve agresivnije, što je prouzrokovalo drastično smanjenje reproduktivnog raspoloženja. Zabilježen je nizak natalitet, a istovremeno i porast mortaliteta mlađih miševa. Tada se pojavila nova klasa muških miševa, takozvani “lijepi miševi”, koje uopće nije zanimalo parenje sa ženkama ili borba za prevlast. Samo im je bilo bitno da dobro jedu i da spavaju.Izvor: PRINTSCREEN YOUTUBE / THE NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE
U jednom treutku su “lijepi muškarci” I “izolirane ženke” činili većinu stanovništva. S vremenom je mortalitet novorođenčadi dostigao 100 posto, a reprodukcija nula. Među ugroženim miševima primjećena je homoseksualnost, a istovremeno se povećao i kanibalizam, usprkos činjenici da je hrane bilo u izobilju.
Dvije godine nakon početka eksperimenta, rođeno je posljednje mladunče iz kolonije. Do 1973. eksperiment je ubio i posljednjeg miša u svemiru. John Calhoun je ponovio isti eksperiment još 25 puta i svaki put je bio isti ishod.
NETHR/PRESS