Krizni štab zadužen za borbu protiv korona virusa danas donosi odluku o novim mjerama, kako i kakav će ubuduće biti tretman onih koji ulaze u Srbiju.
Putnici će biti pregledani na granicama, a razmatra se i opcija uvođenja karantina.
Svima koji ulaze u našu zemlju na granici mjere temperaturu, a one sa simptomima zaraze šalju u Covid ambulante.
Krizni štab razmatraće da li postoji potreba za karantinom za povratnike iz inostranstva.
Epidemiolog Predrag Kon je ukazao da je situaciju u Srbiji mnogo bolja nego u većini zemalja, što znači da je odlazak u svaku od tih zemalja gdje ima više zaraženih koronom potencijalni rizik za unos infekcije.
“Napominjemo da virus i dalje cirkuliše u populaciji i pratimo zdravstveno stanje osoba koje su se vratile iz pojedinih zemalja, to ne znači nadzor nad svakom pojedinom osobom koja dolazi iz neke zemlje, ali među svima koji su pozitivni na virus se gleda da li su u posljednje dvije nedjelje negdje putovali. Za sada to nije veliki broj zaraženih”, rekao je Kon.
On je istakao da se na odmoru ponašamo ležernije, ali treba da poštuju mjere i da po vraćanju u zemlju 2 nedjelje budu što obazriviji.
“Ne možete nikome da kažete ako planira negdne da da ide da li će po povratku morati u karantin, ali mnogo je važnije da se pridržavaju mjera. Ne bi trebalo da čekamo skok oboljelih pa da se donesu mjere, napominjem da je mnogo značajnije da se pridržavamo preventivnih mjera kada odlazimo negdje i kada se vraćamo. Nije se mnogo značajnije nešto desilo, ali mnogi su se iznenadili kada smo donijeli odluku za Hrvatsku da treba PCR”, kazao je Kon na RTS-u.
Na današnjoj sjednici razmatraće se i još jedan prijedlog Kona da djeca koja su nedavno stigla iz inostranstva kasnije krenu u školu.
Na ovaj korak Srbija se odlučila zbog loše epidemiološke situacije u regionu, gdje se bilježi znatan porast broja novooboljelih, a nakon sjednice Kriznog štaba biće poznato da li će biti dvonedjeljnog karantina za sve koji ulaze u zemlju i da li će djeca koja se vraćaju iz Hrvatske i Crne Gore morati da odlože početak školske godine.
Na dnevnom redu sjednice Kriznog štaba biće i razmatranje produžetka rada maloprodajnih objekata do 23.00 sata, dok bi ugostiteljski objekti sa baštama mogli da dobiju dozvolu za rad do ponoći.
Broj dozvoljenih osoba na javnim okupljanjima, kako na otvorenom, tako i u zatvorenom prostoru sa popuštanjem mjera mogao bi da bude povećan sa 10 na 30, dok će se u razmatranje uzeti i revidiranje liste zemalja za koje se traži PCR test.