Četvrtak, 31.10.2024.

Nekoliko savjeta za proljetno čišćenje koji će vam donijeti najbolje rezultate

Petak, 15.04.2022. | Lifestyle | Najnovije

Dolazak proljeća znači i početak proljetnog čišćenja koje je praksa u mnogim domovima širom svijeta, a uz pomoć nekoliko savjeta sebi možete olakšati i izvući ono najbolje iz tog procesa.

Samo obećanje da se pred vama nalaze duži i topliji dani u vama može probuditi nalet energije da se uhvatite u koštac sa poslovima koje ste odlagali tokom cijele zime. Osim toga, sunčeve zrake mnogo su ljepše kada padaju na čiste, prašinom ne pokrivene, površine.

Iako postoji mnogo savjeta i vodiča za proljetno čišćenje, ovo su neki opći koji mogu biti odlična smjernica da isto olakšate, a pritom iz njega izvučete ono najbolje.

Podijelite kućanske poslove

Ponekad se strpljenje isplati, a to je slučaj i sa proljetnim čišćenjem koje će, ustvari, najbolje proći ako ga zamislite kao dugoročan projekat.

“Proljećno čišćenje zove se tako jer imate cijelu sezonu da ga postignete, a ne samo jedan ludi i iscrpljujući vikend”, rekla je Melissa Homer, glavna direktorica nacionalne kompanije za čišćenje MaidPro.

Ako započnete previše stvari odjednom možda ćete na kraju odustati prije nego što završite potrebno te se preporučuje da napravite listu obaveza, a zatim iste podijelite na razumne komade koji se sastoje od nekoliko poslova slobodnim danima.

Poslove grupišite razumno i probajte zadržati fokus u jednoj prostoriji dok istu ne završite. Na taj način povećavate produktivnost.

“Manja je vjerovatnoća da će vas ometati neredi u drugim prostorijama, a možete maksimizirati i vizualne efekte potpuno očišćene sobe koja će izazivati dopamin te ćete biti još motiviraniji”, kaže ona.

Započnite sa nagradnim zadatkom

Kada je u pitanju proljetno čišćenje, nemojte najbolje čuvati za kraj. Umjesto toga, započnite s područjem kojem je najpotrebnije čišćenje, bilo da je to vaš dnevni boravak ili spavaća soba.

Obavljen posao sa snažnim efektom “prije i poslije” može vas inspirisati da preuzmete više projekata, a Homer predlaže da to bude čišćenje tuša, ribanje zavjesa za tuširanje, čišćenje oluka, kuhinjskog poda ili čišćenje ormara.

“Osjećaj zadovoljstva zbog osvježene površine motiviraće vas da se bavite manje glamuroznim zadacima koji nisu toliko vrijedni Instagrama”, kaže ona.

Obezbijedite si kantu sa potrepštinama za čišćenje

Ako ste ikada unajmili profesionalnu čistačicu, možda ste primijetili da se pojavila sa zgodnom torbicom ili kantom sa potrepštinama. Uoči sezone proljetnog čišćenja, razmislite o sastavljanju vlastite, koju ćete moći nositi od sobe do sobe.

Nekoliko osnovnih sredstava za čišćenje su: sredstvo za čišćenje stakla, kupatila, podova sa neutralnom pH vrijednosti, te četke i (čarobne) krpe za čišćenje.

Kantu držite na dohvat ruke kad god budete spremni za čišćenje ili se u blizni pojavi “neočekivani nered”, kaže Homer. Imajući sve vaše osnove na jednom mjestu, uštedjeti ćete i vrijeme koje bi potrošili hodajući gore-dole do ormarićima sa sredstvima.

Sanitarno čišćenje

Ako nas proljetno čišćenje nečemu nauči, to je da sve u domu treba imati svoje mjesto – uključujući i bakterije. Ponekad s previše entuzijazma možemo nenamjerno širiti bakterije po prostorijama.

“U svojoj revnosti za uklanjanjem prljavštine, amateri mogu raznijeti bakterije iz kupaonice na mjesta gdje kuhaju i jedu”, kaže Homer.

Kako bi se izbjegla ova vrsta unakrsne kontaminacije, Homer predlaže da imate određeni set sredstava za čišćenje kupatila. Označite bojom svoje spužve, imajući jednu nijansu za kuhinju, drugu za kupaonicu i drugu za podove. Zatim, obavezno očistite sredstva za čišćenje.

Ona predlaže da se koriste spužve za višekratnu upotrebu i ručnici za čišćenje od mikrovlakana jer se isti mogu prati u mašini i sušiti.

“Para iz vruće sušilice ubija većinu mikroba za samo 30 minuta, tako da nikada nećete čistiti površine starim, vlažnim spužvama”, kaže ona i dodaje da ako koristite četke za ribanje, iste obavezno očistite i dobro isperete nakon svake upotrebe.

Budite nježni prema predmetima koje čistite

Stručnjakinja se često susreće s ljudima koji, u svom uzbuđenju da uklone mrlje ili restauriraju površine, na kraju izgrebu svoj namještaj ili slučajno skinu završni sloj s drveta.

Kako bi se izbjegla šteta, Homer preporučuje da se pažljivo čisti – posebno kada se koriste novi proizvodi.

“Ne zaboravite testirati nove proizvode na neupadljivim mjestima prije nego što ih nanesete na cijelom komadu namještaja”, kaže ona i dodaje da provjerite površinu nakon svakih nekoliko ribanja.

U složenijim slučajevima, Homer preporučuje da pozovete profesionalca koji je obučen i opremljen da procijeni koliko daleko možete ići prije nego dođe do oštećenja na površini.

Brinite o svom tijelu

Da li ste se ikada probudili slomljeni nakon popodnevnog čišćenja? Možda ćete otkriti da je čišćenje u stanju probuditi mišiće za koje niste ni znali da ih imate.

“Čišćenje često može napregnuti i povući manje korištene mišiće, čak i kod osoba u formi, dok čučimo, podižemo, posežemo i klečimo na načine na koje naše tijelo nije naviklo”, kaže Homer.

Srećom, postoje načini da se olakša čišćenje koje tijelo može preuzeti. Ona predlaže lagano istezanje prije i poslije čišćenja i nošenje štitnika za koljena koji dišu dok pospremate.

“Štitnici za koljena će vas ohrabriti da kleknete umjesto da se savijate u struku kako biste pokupili predmete”, kaže ona.

Ostali savjeti uključuju izbjegavanje pogrbljenih položaja ili čučanja, savijanje u koljenima prilikom podizanja i podizanje samo onih stvari kojima možete upravljati.

Homer preporučuje proizvode kao što su klizači za namještaj koji ublažavaju potrebu za podizanjem teških predmeta ili krpe sa podesivim štapom, tako da nećete morati da se grčite ili naprežete dok čistite teško dostupna mjesta.

Na kraju, jako je važno, ističe ona, postaviti realna očekivanja o tome koliko daleko naši napori u čišćenju mogu i trebaju ići.