Petak, 22.11.2024.

Sve dok obnaša stranačke funkcije i s posla izlazi da ode na skupove SDA, Sebija nema pravo da morališe o radu ljekara u privatnim ordinacijama

Petak, 07.08.2020. | Kolumne | Najnovije

Generalna direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) Sebija Izetbegović nema pravo da morališe o radu ljekara u privatnim ordinacijama sve dok i sama radi “privatno”. Za razliku od ljekara koji poslije radnog vremena primaju pacijente u privatnim ordinacijama – naravno za novčanu naknadu jer privatna ordinacija nije humanitarna organizacija – direktorica KCUS-a u toku radnog vremena gradi političku karijeru i odlazi na skupove SDA.

Piše za PRESS: Armin Hamzić

Bosna i Hercegovina je država čija privreda funkcioniše na načelima tržišne ekonomije. Država bi kao takva trebala stimulisati privatni sektor pa i u sferi zdravstvene zaštite. Samo je pitanja dana kada će BiH i u kojoj mjeri, da li po zahtjevu EU ili MMF-a, izvršiti reformu zdravstva i nastaviti s daljnjom privatizacijom zdravstvene zaštite.

U konačnici, javnim zdravstvom u BiH, a posebno u Sarajevu, niko nije zadovoljan. Usluga koja se pruža pacijentima, koji godinama pune fondove zdravstvenog osiguranja, nije na zadovoljavajućem nivou. Sve usluge koje ne mogu dobiti u javnim zdravstvenim ustanovama pacijenti imaju pravo potražiti u privatnim ordinacijama. Teorija ponude i potražnje govori da preferencije potrošača određuju potražnju za robama i uslugama.

Iako je pitanje privatnih ordinacija čisto ekonomsko pitanje, jer niko nema pravo stavljati na stub srama ni pacijente, a ni privatne ordinacije zbog usluga koje potražuju tj. daju, ovo pitanje je u BiH dignuto na sasvim drugi nivo. Rad ljekara u privatnim ordinacijama počeo se tretirati kao nešto loše. Da se ne lažemo, rad u privatnim ordinacijama za vrijeme plaćenog rada u javnom zdravstvu je neprihvatljiv. Međutim isto tako je neprihvatljiv i pristup kojim se časni i pošteni ljekari, koji tek poslije radnog vremena i na vrijeme obavljenih poslova u javnim zdravstvenim ustanovama rade u privatnim ordinacijama, pokušavaju staviti na stub srama s pitanjem kako uopšte stižu raditi i u javnim ustanovama i privatnim ordinacijama u toku 24 sata.

Odgovor je vrlo jednostavan. Stižu, jer u svoje slobodno vrijeme imaju se pravo baviti čime hoće. Neki ljekari biraju da slobodno vrijeme iskoriste za dodatni rad s pacijentima u privatnim ordinacijama, a drugi slobodno vrijeme koriste za izgradnju političke karijere. Ovi prvi to rade kako bi zaradili dodatni novac, a ovi drugi kako bi ostvarili moć.

Eklatantan primjer “ovih drugih” je direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović koja već godinama vodi zdravstvene ustanove – prvo Opštu bolnicu “Prim. dr. Abdulah Nakaš”, a onda KCUS – i uporedo gradi političku karijeru. Broj stranačkih aktivnosti koje je izvršila u toku radnog vremena tj. dok je trebala biti u Opštoj bolnici ili KCUS-u ne može se ni izbrojati.

Za vrijeme predizborne kampanje 2018. godine čak je u pratnji drugih ljekara KCUS-a marširala centrom Sarajeva i družila se s članovima SDA. I to sve u periodu dok je trebala biti na KCUS-u, osim ako nije uzela godišnji što je u svakom slučaju sporno jer kampanja ne može biti važnija od pacijenata. Generalna direktorica pojavila se i na novogodišnjoj konferenciji SDA 30. decembra 2019. godine u pratnji direktorice Instituta za naučno istraživački razvoj KCUS-a Enre Suljić. Konferencija je održana u ponedjeljak u 11 sati.

U ovom momentu Sebija Izetbegović je potpredsjednica Kantonalnog odbora SDA Sarajevo, a donedavno je bila i zastupnica u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH. Ostavku na dužnost zastupnice je podnijela, ko biva, da se može boriti s pandemijom koronavirusa. Ipak s mjesta potpredsjednice Kantonalnog odbora SDA Sarajevo nije se povukla i nema se namjeru povući. Izabrana je i za članicu Kadrovske komisije SDA Sarajevo gdje gubi dosta vremena na postavljanje kadrova u svim resorima.

Sebija Izetbegović bila je predsjednica Odbora za zdravstvo SDA, članica Savjeta za nauku i umjetnost Univerziteta u Sarajevu (UNSA), od 2011. do 2013. godine članica Upravnog odbora KCUS-a, članica Upravljačkog odbora za realizaciju Akcionog plana informatizacije zdravstva u Kantonu Sarajevo i članica Etičkog komiteta Ljekarske komore Kantona Sarajevo u dva mandata (2002.-2009. godine).

I što bi rekli: “Zaista je nevjerovatno kako je Izetbegović uspijevala voditi Opću bolnicu i KCUS te istovremeno obavljati brojne političke funkcije“.

(PRESS)