Na globalnom nivou, investiranje u Škotski viski prisutno je duži period. Već neko vrijeme svjedočimo porastu tražnje za Škotskim Single Malt viskijem. Trendovi na globalnom investicionom tržištu pokazuju snažno interesovanje investitora za najbrže i najstabilnije
rastućim proizvodom iz oblasti ekskluzivnih investicija.
Tržište SAD i Evrope, konkretno Ujedinjeno Kraljevstvo, Italija i Francuska, vrlo je aktivno u ovoj oblasti. Ali, trend se značajno širi i na tržište Azije, posebno Kine. Interesovanje za ovom vrstom investicije proširilo se i na Crnu Goru i širi region.
Vrlo značajnu pažnju na globalnom nivou privukla je berza “Scotch Whisky Exchange”, koja je otpočela sa funkcionisanjem 2007. godine i privukla značajnu pažnju globalnih medijskih kuća, poput CNBC, Bloomberg i Reuters.
O investicionim mogućnostima u Škotski Single Malt viski gost portala CdM bio je gospodin Mišel Kapen, vlasnik Scotch Whisky International (SWI) iz Holandije – kompanije koja je osnovana 2007. godine, kao prva kompanija u svijetu koja se bavi strateškim investiranjem u Škotrski Singl Malt viski i danas upravlja investicionim portfolijom od preko 130 miliona eura.
CdM: Gospodine Kapen, kakav je odnos između rasta potražnje za rijetkim Škotskim Single Malt viskijem i njegove cijene?
Mišel Kapen:Ukoliko imate bocu viskija iz četrdesetih, pedesetih, pa čak i šezdesetih godina, ona može biti vrlo vrijedan kapital. Tržište rijetkog Škotskog Singl Malt viskija je ograničeno, za razliku od blend viskija. Kada potražnja na globalnom nivou raste, a to se dešava već duži niz godina, onda je prirodno da se bilježi i rast cijena. I to će se nastaviti u narednom periodu.
Ključni razlog leži u činjenici da je viski postao profesionalni investicioni proizvod. Potražnja posebno raste na tržištima Kine i Indije, kao velikim tržištima, što potvrđuje i naše procjene da će u narednih 10 godina mogućnost snadbijevanja rijetkim i starim viskijem biti vrlo nisko. To znači da će i dalje biti vrlo vrijedna investicija.
CdM: Kada čitamo investicione programe koje nudi Scotch Whisky International, vidimo da je potencijalna dobit izuzetno visoka u odnosu na određene već tradicionalne alternativne investicije, ali i drugu berzansku robu, poput vina, satova… Šta je to što stari Škotski Singe Malt viski čini tako interesantnim investitorima?
Mišel Kapen: Dva su ključna faktora: ograničena proizvodnja i najveći mogući kvalitet koji se postavlja kao cilj u proizvodnji Škotskog Singl Malt viskija. Kada spojite ova dva faktora, onda dobijate proizvod koji je ujedno i statusni simbol. Dodatno, u pitanju je proizvod koji vrlo jednostavno može biti čuvan duži period. Jer, u najvećem broju slučajeva, dok god je viski zatvoren u boci, njegov kvalitet je očuvan i duže od 100 godina. Dakle, u pitanju je vrlo snažan i stabilan proizvod, što mnogim ljudima uliva povjerenje, koje daju i nama da upravljamo njihovom imovinom.
Kada upoređujete investiranje u viski sa, na primjer, satovima ili vinom, viski je proizvod koji prije 10 godina nije bio značajnije prepoznat na investicionoj sceni. Vino kao investicija već u značajnoj mjeri postoji preko 35 godina. Razvili smo uslugu 2007. godine i kazali svijetu da gledamo na Škotski Single Malt viski kao investicionu šansu, a ne samo kao proizvod za konzumiranje ili kolekciju.
Investitori su odlično reagovali i zato danas imamo tako značajne pozitivne pokazatelje o rastu vrijednosti viskija kao berzanske robe. Posebnost viskija je i što su proizvodni kapaciteti ograničeni. Dodatno, kada popijete jednu bocu, druga automatski dobija na vrijednosti.
Zato u posljednjih 10 godina imamo rast vrijednosti viskija za preko 500%, nasuprot drugim proizvodima o kojima govorimo, a koji bilježe rast između 100 i 200%. I mi u Scotch Whisky International znamo da je to tako, jer redovno pratimo i analiziramo tržište na bazi različitih inputa renomiranih investicionih kuća i naših podataka od 2007. godine.
CdM: Kada govorimo o investiranju u viski, prirodno se postavlja i pitanje da li istinski ljubitelji ovog pića investiraju u ovaj proizvod ili i dalje „samo“ uživaju u njegovom ukusu?
Mišel Kapen: Mislim da ljubitelji viskija kao pića nijesu baš ljubitelji ovog koncepta, jer rast interesovanja za investiranje u viski podiže i cijenu viskija. Ali, investitori su pokazali značajan stepen interesovanja i nemaju neku posebnu emociju prema viskiju kao piću. Oni gledaju gdje mogu da investiraju svoj novac i naprave što kvalitetniju disperziju rizika svog
investicionog kapitala.
Dakle, naši klijenti su u najvećoj mjeri ljudi koji bez emocije gledaju na viski kao piće, ali su vrlo zainteresovani za viski kao berzansku robu. Zato vrlo detaljno finansijski analiziramo investicione potencijale, ali prednosti i rizike prije nego nastupimo na tržištu u ime investitora. Rezultat takvog pristupa je i da danas upravljamo sa preko 130 miliona eura investiranih u viski putem naše kompanije.
CdM: Dodatno, u okviru Scotch Whisky International funkcioniše i berza Scotch Whisky Exchange, da li onq svakom pojedincu omogućava samostalan nastup i trgovinu na berzi?
Mišel Kapen: Tako je. Kada smo dobili licencu Uprave za hartije od vrijednosti Kraljevine Holandije, pod čijom redovnom kontrolom poslujemo, prije 14 godina pokrenuli smo i berzu – Scotch Whisky Exchange. Riječ je o platformi putem koje zainteresovana lica mogu trgovati rijetkim Škotskim Single Malt viskijem u boci ili buradima na način na koji im je najjednostavniji: online, bez posrednika, iz svog doma ili svoje kompanije.
CdM: Crna Gora je postala sjedište predstavništva Scotch Whisky International za region Jugoistočne Evrope. Zašto ste se odlučili da upravo Crna Gora bude prva destinacija u kojoj će SWI otvoriti svoje predstavništvo van Holandije?
Mišel Kapen: Imamo jasnu viziju – nudimo ekskluzivni proizvod koji treba da bude dostupan na ekskluzivnoj destinaciji. Orascom grupa izgradnjom kompleksa Luštica Bay mijenja ovaj region u očima investitora na globalnom nivou, dovodeći ih u Crnu Goru i promovišući vašu državu kao ekskluzivnu turističku, ali i investicionu destinaciju.
Takav koncept se jasno poklapa i sa našom vizijom razvoja. Uz to i generalni direktor SWI Montenegro gospodin Tafilj Marković osoba je sa kojim se iz Holandije poznajem već preko 30 godina. Dakle, stvaramo novi koncept mogućnosti za investiranje pod sloganom “Ne pijem ni kap, ali povrat investicije ima tako dobar ukus”. A predstavništvo SWI u Crnoj Gori upravo pokazuje da je takav pristup moguć i realan.
Nakon Crne Gore, otvorili smo eksluzivno predstavništvo u Hotelu Krasnopolsky u Amsterdamu, a uskoro slijedi i otvaranje u Antverpenu, u Kraljevini Belgiji. Plan je da u narednom periodu otvorimo investicioni hab u još osam država u svijetu u naredne tri godine. Posebno smo ponosni na projekat koji je u toku. Riječ je o otvaranju jedinstvenog multifunkcionalnog kompleksa u Škotskoj, posvećenog Škotskom Singl Malt viskiju. Razvijamo projekat koji će u značajnoj mjeri doprinijeti dodatnom pozicioniranju Škotskog
Single Malt viskija i na globalnom nivou.
CdM: Imajući u vidu da je sjedište SWI u Crnoj Gori u kompleksu Luštica Bay, koja su Vaša poslovna očekivanja u našem regionu?
Mišel Kapen: Očekivanja su ista kao što su na početku bila u Holandiji. Kada smo pokrenuli priču, bilo je potrebno par godina za holandske investitore da razumiju mogućnosti koje im nudimo.
Isti razvojni put nas očekuje u Crnoj Gori i ovom regionu. Tokom narednih godina ćemo našu filozofiju i konkretne investicione programe predstavljati široj poslovnoj javnosti, svakog dana, u svakoj prilici. Prvo treba da se razumijemo, da bismo zatim mogli razviti međusobno povjerenje.
CdM: Na kraju, s obzirom na to da emocija sa kojom govorite o viskiju ne može ostati neprimijećena, koji Škotski Single Malt viski biste preporučili ljubiteljima viskija, a koja se možda nalazi i u u čuvenoj “The Unseen Collection” u Holandiji, ili je možda dostupan u predstavništvu SWI Montenegro ovdje u Luštici Bay?
Mišel Kapen: Škoti su kroz Škotski Single Malt viski kreirali nevjerovatan skup ukusa samo u jednoj boci. Ako govorimo o mom ličnom ukusu, onda bih investitorima u viski preporučio Mortlach iz 1954. godine, koji mi je omiljeni. Ali tu su, na primjer, i Springbank Local Barley 1966. godine, koji je nevjerovatan, kao i Black Bowmore iz 1964 godine.
To su neki ukusi Škotskog Singl Malt viskija koji bude osjećaj da ste na zemlji, ali i u raju. Riječ je o nevjerovatnom osjećaju za koji treba da budemo zahvalni rijetkom Škotskom Singl Malt viskiju. Dio naše jedinstvene kolekcije učinili smo dostupnim i zainteresovanim investitorima za viski ovdje u predstavništvu SWI Montenegro u kompleksu Luštica Bay.
(CdM/PRESS)